Trhací práce v hlubinných vrtech

A) Perforace pažnicových kolon

 

Provádí se kumulativními náložemi, které jsou umístěny ve speciálních obalech. Po odstřelu perforátoru je perforována kolona pažnic a tím získán kontakt s ložiskem. Perforátory jsou do vrtu zapouštěny buď na stupačkách (TCP perforace) nebo na karotážním kabelu měřicí soupravy. Perforaci je možno provádět do tlaku 179 MPa a teploty 230°C v průměrech pažnic 4 1/2" až 9 5/8". Dle požadavku a prostředí ve vrtu je možno použít kumulativní nálože o hmotnosti 13 až 61 gramů. Tím je dán také výkon perforátoru. Hustota perforace je 16,5 až 39 náložek/ metr.

tcp01

B) Perforace prováděná pod tlakem ve vystrojených sondách

Používá se na perforaci pažnic zapuštěním perforátoru na karotážním kabelu do stupaček přes lubrikační hlavu a kabelový preventr. Perforátory lze použít do tlaku 100 MPa a teploty 205°C. Jednotlivé kumulativní náložky o hmotnosti 8 nebo 13 gramů mohou být v perforátoru orientovány o úhel 60° nebo 90° (článkový perforační systém) nebo mají všechny stejnou orientaci ( páskový perforační systém).

C) Torpédování

Slouží k destrukci pažnic nebo stupaček ve vrtu v místě odstřelu torpéda. Využívá se účinku speciálních trhavin v hermetických i nehermetických torpédech, která jsou pomocí karotážního kabelu zapuštěna do místa odstřelu.

D) Řezače pažnic

Používají se k řezání pažnic a stupaček ve vrtu účinkem trhavin. Řezače o průměrech 2 7/8" až 9 5/8" je možné použít až do tlaku 140 MPa a teploty 205°C.

E) Likvidace uvíznutého vrtního nářadí

Používá se na uvolnění vrtného nářadí otřesem nebo rozšroubováním využitím účinků bleskovicového, hermetického nebo nehermetického torpéda po předchozím změření přesného místa uchycení vrtného nářadí.

Kontaktujte nás

Karotáž a cementace, s.r.o.

+420 518 355 930

Kontaktní informace

Kontaktní informace